FOLLOW THE EVOLUTION - Lezením vzhůru

AKADEMIE LEZENÍ

Co je syndrom plovoucí podlahy?

V dnešní době, kdy ve většině domácností jsou všude hladké povrchy, přibývá děti, které vůbec nelezou. Jde o to, že dítě, které se snaží postavit se na čtyři a lézt, potřebuje oporu (nejen) v kolínkách. Té se mu však na hladkém povrchu nedostává a tak po několika nezdařených pokusech snažení vzdá, příjme plazení jako hlavní způsob pohybu a snaží se co nejdříve stavět na nohy. Tento problém má dnes již své označení: Syndrom plovoucí podlahy. Dítě které lezení přeskočí, nemá dostatečně posílené potřebné svalstvo. Může tedy lehce sklouznout ke špatným návykům držení těla. Protože jsem se u mého syna setkala se stejnými obtížemi, začala jsem se tímto tématem aktivně zabývat. Kvůli hladkému povrchu u nás doma měl problém s lezením. Jakmile jsem zjistila, že hlavním problémem je hladký povrch, začala jsem ve spolupráci s odborníky vyvíjet speciální polodupačky, které mají protiskluzové řešení na všech kritických místech. Polodupačky Geckogogo™ nabízí tak svým unikátním řešením oporu, kterou dítě při pohybu na hladkém povrchu potřebuje (kolena, špičky nohou a nárty). Můj syn nakonec lezl čtyři měsíce a velmi si toto období užil. Hlavně to, jak předbíhal děti, které už chodily.

Fyzioterapeut - strašák, kterého se nemusíme bát!
 

Když se miminko narodí, jsou pro nás časté návštěvy pediatra zcela přirozené. Sledujeme pečlivě, zda miminko dostatečně přibírá na váze a jak roste. Radujeme se z každého pokroku a tak trochu všichni doufáme, že vše bude jak má být, abychom nemuseli navštívit fyzioterapeuta. Neb když příjde na fyzioterapeuta, znamená to, že už je zle a Vojtovce není vyhnutí. Ale ve skutečnosti tomu tak není. Návštěva fyzioterapeuta nemusí nutně znamenat, že budeme muset se svým miminkem cvičit podle Vojtovy metody. Ani to, že je něco špatně. Naopak, pokud návštěvu fyzioterapeuta budeme vnímat jako preventivní záležitost můžeme komplikacím ve vývoji předejít. Fyzioterapeut dokáže velmi rychle a spolehlivě vidět i sebemenší odchylky a poradit, jak s miminkem zacházet, aby se předešlo budoucím komplikacím. A kdy je vhodná první preventivní návštěva? Vzhledem k tomu, že první měsíce miminka jsou velmi dynamické a mohou ovlivnit správné držení těla pro celý jeho budoucí život, není třeba s preventivní návštěvou otálet. Již po ukončení šestinedělí se můžete objednat, abyste se ujistili, že vývoj jde správným směrem. ????

A jak vnímáte návštěvu fyziotetapeuta vy?

 

 

Hurá, už leze!

Každý rodič se vždy raduje ze všech pokroků svého miminka. Když přijde na lezení po čtyřech, je radost o to větší, protože je to "už jen kousek" k prvním krůčkům. Ve skutečnosti by však dítě mělo lézt 4-5 měsíců, než se rozhodne udělat první krok. Čím aktivnější bude miminko v tomto období, tím více si posílí potřebné svaly ke správnému držení těla. Aktivním lezením se miminko dokáže "prolézt" malými nesrovnalostmi ve vývoji. V domácnostech s hladkým povrchem miminko necítí dostatečnou oporu a stabilitu a tak ztrácí motivaci k lezení. A jak to poznáme? Miminko se pohybuje pouze minimálně a upřednostňuje hrát si na místě. Batole, které cítí stabilitu, aktivně leze po celé domácnosti a objevuje nové věci. Toto období by pro něj mělo být obdobím pohybu a radosti z objevování. V polodupačkách Geckogogo nabyté miminko potřebnou jistotu a lezení pro něj bude zábava.
#geckogogo #geckoeco#vyvojditete #lezení 

Intra-Hemisférická konektivita

Každá máma chce pro své dítě to nejlepší. Začíná to narozením a nikdy nekončí. Ačkoliv se zdá, že matka nemůže dělat víc než jen krmit, měnit plenky a hrát si s dítětem, je to právě naopak. Mnoho vědeckých studií dnes potvrzuje, jak důležitý je první rok života dítěte z hlediska vývoje. Nejeden pediatrický terapeut zkoumá výhody plazení na základě zkušeností a důkazů. Než se děti naučí, jak se plazit, mají tendenci pohybovat se homolaterálně (jednostranně). Například jejich pravá ruka a pravá noha se pohybují společně. Když se děti začnou plazit opačnou rukou a nohou (křížové plazení), je to obvykle poprvé, kdy protější strany jejich těla spolupracují a vědomě vykonávají daný úkol. Křížové plazení pomáhá a povzbuzuje překonání „střední čáry“. Střední čára je neviditelná čára, která vede středem těla a rozděluje levou a pravou stranu těla. Překročení střední čáry je velmi důležité pro dovednosti, jako je chůze, běh, plavání, a dokonce i psaní. Pomáhá také budovat spojení mezi oběma hemisférami mozku a napomáhá toku informací mezi oběma stranami lidského mozku.

Lezení po čtyřech není automatické!

Dnes se všichni zaměřují především na to, aby dítě co nejdříve chodilo. A tak se nepřikládá důležitost vývojovému milníku, jako je lezení po čtyřech.  Možná je to proto, že lezení bereme u dítěte jako automatické. Opomíná se však fakt, že většina domácností  nemá na podlaze všude koberce, jak tomu bylo po generace. V moderní domácnosti dnešní doby jsou především hladké povrchy. Ty představují pro dítě, které nemá sílu v nohou, neuvěřitelnou překážku. Dítě se nemá o co zapřít a odrazit se. Proto mu nožky podkluzují a ono ztrácí motivaci k lezení. A tak se ne zřídka stává, že dítě leze jenom chvíli nebo upřednostní k přemisťování plazení a tuto obdobní lezení úplně přeskočí. Rodiče se radují, že se jejich ratolest snaží hned stavět na nohy a  rádi ji v tom podporují. Pokud však miminko neleze aktivně a dostatečně dlouhou dobu, může lehce sklouznout v budoucnu ke špatným návykům držení těla. Lezení také podporuje propojení pravé a levé hemisféry mozku a tím i správný vývoj kognitivních funkcí. Proto je třeba podporovat dítě v lezení! Unikátní polodupačky Geckogogo™ vyvinuté ve spolupráci s odborníky mají jako jediné ANTISKID SOLUTION® na všech kritických místech. A protiskluzové gripování na špičce  dodá potřebnou oporu už při prvních pokusech o plazení.  Vaše miminko tak brzy nabyde potřebnou sebejistotu a bude dostatečně motivované k lezení.

 

Lezení, lezení.... Všichni ho řeší!

Pokud máte ten pocit, tak rozhodně nezoufejte! Zdaleka ne všichni se tomuto tématu věnují. Ani vy nemusíte. Třeba patříte mezi ty šťastné rodiče, jejichž dítě celkem samo přijde na to, jak se plazit a lézt. Jenže je tady veliká část miminek, která to samá nezvládnou. A ať už je to kvůli svalové hypotonii nebo méně závažnému problému, dětí které nelezou, stále přibývá! Hladké povrchy, které jsou dnes ve většině domácností, se na (ne)plazení podílí čím dál více.
Je dobré nechat dítěti prostor, aby si na věci přišlo samo, ale jak moje babička ráda říkávala:" Obezřetnosti není nikdy dosti."
Na internetu dnes najdeme spousty článků věnované právě lezení. Nejvíce ze všech, které jsem si měla možnost přečíst (takže asi úplně ze všech :), mě oslovil tento článek: LEZENÍ Je napsaný přehledně a rozhodně se Vás nesnaží vyděsit. Právě naopak! Autorka článku Vanda Schreierová poukazuje na věci, které mohou vývoj dítěte ve vztahu k lezení ovlivnit a zároveň zde najdete přehledná doporučení, jak vaši ratolest k lezení motivovat. Na stránce VANIČKOVÁNÍ, najdete více tipů, jak na mateřství. Ať už jde o články, videa nebo knihy, věřím, že pro mnohé z vás budou inspirací stejně jako pro mě.

Lezením vzhůru!

Také paříte mezi ty, kteří chtějí, aby jejich miminko už konečně chodilo? A co lezení? Podle nejnovějřšch poznatků  je leznení jedním z nejdůležitějších etap v prvním roce života. Lezení rozvíjí kognitivní funkce a  dodá dětem sebevědomí a nezávislost potřebnou k tomu, aby úspěšně vyrostly.  Pokud dítě tuto etapu přeskočí, může lehce sklouznout ke špatným návykům držení těla. Proto je důležite motivovat dítě, aby lezlo! Funkční prádlo Geckogogo™ uplatňuje špičkovou technologii– Anti Skid®, která zajišťuje oporu holeně, nártu a paty při kontaktu dítěte s hladkými povrchy. Tím dokonale podporuje vývoj pohybových schopností. Navíc zesílené zóny poskytují  komfort při lezení.

Poloha na bříšku. Proč je tak důležitá?

Už od narození se doporučuje pokládat miminko na bříško. Od několika minut během prvních dní se doporučená doba strávená na bříšku zvyšuje. A v období, kdy se miminko zvládne samo otočit ze zad na bříško, by mělo v této poloze trávit většinu času, kdy je vzhůru. Uběhne několik týdnů i měsíců od otočení na bříško, než se dítě rozhodně dát do pohybu. Tato doba spojená s tím, kolik času miminko tráví v poloze na bříšku. Nenechte se odradit v případě, že zrovna vaše miminko v této poloze nechce setrvat. Často důvodem křiku bývá hlavně snaha dostat se k milované hračce. Miminko se vzteká, protože neví, jak na to. Lehněte si k němu,hrajte si s ním a podporujte jeho snažení. Až přijme polohu na bříšku jako primární, naučí se časem, jak uvolnit ruku, aby si pro něco dosáhlo a najednou se stane to, že se odstrčí nožkama, aby dosáhlo na hračku, která je dál. A od té chvíle bude zase všechno jinak. :-)

Ponožky

Ponožky my mámy řešíme pořád.  To že se přetáčí. I to, že pořád sklouzávají dolů. Ale  většinou řešíme to, že jedná chybí. Kdo to zná? Já rozhodně ano! Nevím jak u vás, ale u nás to přišlo s plazením. Každou chvíli jsem hledala ponožku. Nebo jsem za synem běhala a vytahovala je nahoru, aby nepadaly. A když se syn začal stavět na nohy, tak to bylo samé upravování a přetáčení, aby protiskluzový potisk byl na svém místě. Proto jsem kladla důraz při konstrukci polodupaček na to, aby při pohybu zůstaly všechny protiskluzové prvky na svém místě. Nakonec se nám podařilo sestavit unikátní anatomický střih, který zabrání sesmykání polodupaček při pohybu. Takže, už žádné vytahování, přetáčení a hledání. A hlavně, už žádné ponožky!

 

Proč je lezení důležité

Lezení je důležité! "To už vím!" Říkáte si?
A proč je lezení tak významnou etapou ve vývoji dítěte? Například k čemu je dobré posílení zádových svalů?! Pokud má dítě dostatečně posílené zádové svaly a začne se stavět k nábytku, je daleko menší riziko, že jej hlavička převáží dozadu. Rodiče, kteří již zažili, jak se jim miminko při pokusu o stoupání převážilo dozadu a dopadlo na zem hlavičkou, mi dají za pravdu, že to není nic příjemného. Když má dítě dostatečně posílené svaly, dokáže případný pád kontrolovat natolik, že hlavičku udrží a dopadne nejdříve na záda. Nebo ideálně si sedne na zadeček. A to rozhodně stojí za to, abychom podporovali naší ratolest v lezení. To, že se dítě během lezení zvládne časem samo posadit, nám napovídá, že zádové svaly má dostatečně posílené. Je však na místě abychom mu během prvních pokusů o stavění se k nábytku byli po ruce.

Stránka 1 z 2 - 11 položek celkem

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací ZDE.