PRO RADOST Z LEZENÍ - Chytrý oděv pro nejmenší

BLOG gecko

Jak to všechno bylo

Jsem dítě štěstěny v potkávání inspirativních lidí.

Můj pracovní pobyt v Kanadě, byl o to více úžasný, že jsme měli za sousedy skutečné Indiány. V době našeho soužití v ničím nerušené přírodě, obklopeni faunou a florou Britské Kolumbie, se naši indiánští sousedé stali čerstvými prarodiči, a tak malé děti byly hlavním tématem.  Když mi vypravěli o důležitosti lezení, začala jsem už tehdy vnímat, jak je pro dítě stěžejní, aby lezlo po čtyřech. Jejich národy se od doby kam až sahá jejich kultura velmi věnovaly podpoře lezení u malých dětí. Věřili, že tato schopnost je základem přežití v divoké přírodě. V této dovednosti je ukryto vše, od schopnosti běhu, držení rovnováhy, šplhání či skákání. Je to komplexní proces ovládání naší motoriky těla. Tedy pro národ mých sousedů základ pro celý život. Lov a jízda na koni. Pohyb ve volné, krásné ale drsné přírodě. 

Ola

V tomto idilickém místě a čase jsme se začali těšit na dítě. Téhdy jsem se rozhodla, že zcela určiztě budu podporovat mé dítě v lezení. A tak se zrodila myšlenka na gecko™. Dlouhá cesta byla ještě před námi. Z důvodu mateřství a potřebě blízkosti porodnice a následně i dětské zdravotní péče jsme se přestěhovali zpět do ČR, tedy na Moravu. ;-)

Během prvních měsíců jsem komunikovala s několika experty a snažila se najít vhodné řešení. Teorie byla nekonečná, praxe mizivá. Na trhu nebyl nikdo, kdo by se chtěl věnovat vývoji takovéhoto produktu, aniž by měl záruku tisíce kusů k výrobě. Nezbývalo než věřit v instinkt a vše si zajistit sama. Zde patří veliké díky Konstrukčnímu ateliéru Petry Vejchodské z Brna, jenž mne vyslyšela a trpělivě přepracovávala technickou dokumentraci a řešení střihu po několik měsíců. První prototyp byl na světě. Hurá!? Ne tak rychle!

 Photo 1

V období, kdy se syn plazil, už jsem netrpělivě čekala, až se postaví na čtyři a začne pobíhat po domě. I přesto, že byl v plazení  přeborníkem, pořád se mu nechtělo na čtyři. Pozorovala jsem ho, jak se snaží a opravdu už by i mohl, ale jakmile nebyl na koberci, nešlo mu to. To byl ten moment, kdy jsem poprvé vyzkoušela první verzi gecko™. Polodupačky mu umožnit lezení i na hladkém povrchu. Nastala fáze, kdy jsem kombinovala náš prototyp a dostupné protiskluzové věci, upravovala jsem podle synových reakcí vše tak, aby odpovídaly jeho potřebam. S vědomím, že na trhu ještě není nic, co by dítěti nabízelo komplexní oporu od prvních chvil, kdy se snaží dát do pohybu, jsem prováděla na svém milovaném synovi zatěžkávací testy. Prokázal úžasný talent herectví a my se doma váleli smíchy z jeho pózování před kamerou. 

maxim na sedačce

A zvládli jsme to! Syn úspěšně lezl 4 měsíce, než se rozhodl udělat první krok. A mohu říci, že si toto období velmi užil. Hlavně to, jak předbíhal po čtyřech i děti, které v jeho věku už chodily. Jeho úspěch mě donutil přemýšlet o tom, že bych se o tuto zkušenost měla podělit s ostatními maminkami a jejich dětmi. Po dlouhém hledání, jsem zase měla své životní štěstí na lidi a při trmácení se z jednoho textilního veletrhu na druhý jsem v Portugalsku potkala odborníky na dětské oblečení s nejlepší potřebnou technologií v Evropě. A tak Vám konečně mohu dnes, po 2 letech vývoje a testování představit originální funkční oděv, který pomáhá zlepšit motorické dovednosti dětí a nabídnout jim bezpečný proces učení, ve kterém se cítí sebejistě.  

Tímto bych ráda vyjádřila velký dík za nezištnou spolupráci a prováděnou expertízu skvělé paní Bergerové. Teorie bez praxe prostě nefunguje!

Unikátní vlastnosti dosažené postupným vývojem a testováním polodupaček gecko™ vznikly také díky odborným konzultacím zkušeného fyzioterapeuta z certifikovaného Dětského centra Čtyřlístek : „ Na vývoji funkčního prádla gecko™ jsem se podílela společně s dětmi a rodiči, kteří ke mě dochází. S výsledkem jsem velmi spokojená a určitě doporučuji. Z mého pohledu jako odborníka, jsem takovýto produkt na trhu postrádala.“

Protože věřím, že každé dítě si zaslouší mít co nejideálnější podmínky pro jeho rozvoj, dovoluji si přispět k tomuto procesu naším produktem gecko™. 

Mgr.Olesja Davydenko
Zakladatelka značky
5a22d420c9a5a7.416105621512231968826
 
 
Inter-Hemisférická konektivita

Každá máma chce pro své dítě to nejlepší. Začíná to narozením a nikdy nekončí. Ačkoliv se zdá, že matka nemůže dělat víc než jen krmit, měnit plenky a hrát si s dítětem, je to právě naopak! Mnoho vědeckých studií dnes potvrzuje, jak důležitý je první rok života dítěte z hlediska psychomotorického vývoje. Ne jeden pediatrický fyzioterapeut potvrzuje výhody lezení na základě zkušeností a důkazů. 

Jakou funkci zde hraje lezení? Než se děti naučí jak lézt, mají tendenci pohybovat se homolaterálně (jednostranně). Například jejich pravá ruka a pravá noha se pohybují společně. Když děti začnou lézt opačnou rukou a nohou (křížové lezení), je to obvykle poprvé, kdy protější strany jejich těla spolupracují a vědomě vykonávají daný úkol. Křížové lezení pomáhá a povzbuzuje překonání „střední čáry“. Střední čára je neviditelná čára, která vede středem těla a rozděluje levou a pravou stranu těla. Překročení střední čáry je velmi důležité pro dovednosti, jako je chůze, běh, plavání, a dokonce i psaní. Pomáhá také budovat spojení mezi oběma hemisférami mozku a napomáhá toku informací mezi oběma stranami lidského mozku. 

Od lezení k prvním krůčkům

Každý rodič se vždy raduje ze všech pokroků svého miminka. Když přijde na lezení po čtyřech, je radost o to větší, protože je to "už jen kousek" k prvním krůčkům. Ve skutečnosti by mělo miminko ideálně lézt 3-5 měsíců, než se rozhodne udělat první krok. Čím aktivnější bude v tomto období, tím více si posílí potřebné svaly ke správnému držení těla. Aktivním lezením se miminko dokáže "prolézt" malými nesrovnalostmi ve vývoji. Lezení také podporuje propojení pravé a levé hemisféry mozku a tím i správný vývoj kognitivních funkcí. V domácnostech s hladkým povrchem miminku podkluzují miminkům v klasickém oblečení kolínka a necítí dostatečnou stabilitu. A tak se může stát, že miminko období lezení zkrátí, nebo upřednostní k přemísťování plazení. 

Batole, které cítí stabilitu, aktivně leze po celé domácnosti a objevuje nové věci. Toto období by pro něj mělo být obdobím pohybu a radosti z objevování. Unikátní protiskluzové gecko™-POLODUPAČKY  mají ANTISKID SOLUTION® na všech kritických místech. Nabídnou tak vašemu miminku oporu na hladkém povrchu od lezení až k prvním krůčkům. Miminko si tak bude moci užívat lezení a vy nebudete muset řešit, jestli je na koberci, podložce nebo na vás zrovna vykouklo v kuchyni. :)

Lezením vzhůru!

Také paříte mezi ty, kteří chtějí, aby jejich miminko už konečně chodilo? A co lezení? Podle nejnovějřšch poznatků  je leznení jedním z nejdůležitějších etap v prvním roce života. Lezení rozvíjí kognitivní funkce a  dodá dětem sebevědomí a nezávislost potřebnou k tomu, aby úspěšně vyrostly.  Pokud dítě tuto etapu přeskočí, může lehce sklouznout ke špatným návykům držení těla. Proto je důležite motivovat dítě, aby lezlo! Funkční prádlo gecko™ uplatňuje špičkovou technologii– Anti Skid®, která zajišťuje oporu holeně, špičky a paty při kontaktu dítěte s hladkými povrchy. Tím dokonale podporuje vývoj pohybových schopností. Navíc zesílené zóny poskytují  komfort při lezení.

Zkušenost je nepřenositelná

Tuhle větu jsem od babičky slýchávala celé dětství. Když si vybíráme nové místo, kde plánujeme žít - náš nový domov, asi u toho nepřemýšlíme, jak se to bude líbit našemu miminku. Jediná věc, která nás v souvislosti s miminkem napadne je, že se ty parkety nebo plovoucí podlaha budou dobře udržovat čisté. I já jsem to tak měla. Až do chvíle než se můj syn začal plazit. Tehdy jsem začala řešit, že mu musí být zima na bříško. Že se mu nejde odrážet nožičkami při plazení a že mu podkluzují kolínka, když chtěl lézt po čtyřech. A když se začal stavět na nožky, tak jsem už řešila jen to, aby nepadal. Vy toto dnes už řešit nemusíte, protože gecko™ - Polodupačky mají protiskluzové řešení na všech kritických místech a tím poskytují miminku oporu na hladkém povrchu již od prvních pokusů o lezení. Navíc široký pás chrání nejen bříško ale i ledviny.  A co vy, řešíte jak se vaše miminko popere s hladkým povrchem u vás doma nebo to necháte, až na vlastní zkušenost?

 

 

Ponožky

Ponožky my mámy řešíme pořád.  To že se přetáčí. I to, že pořád sklouzávají dolů. Ale  většinou řešíme to, že jedná chybí. Kdo to zná? Já rozhodně ano! Nevím jak u vás, ale u nás to přišlo s plazením. Každou chvíli jsem hledala ponožku. Nebo jsem za synem běhala a vytahovala je nahoru, aby nepadaly. A když se syn začal stavět na nohy, tak to bylo samé upravování a přetáčení, aby protiskluzový potisk byl na svém místě. Proto jsem kladla důraz při konstrukci polodupaček na to, aby při pohybu zůstaly všechny protiskluzové prvky na svém místě. Nakonec se nám podařilo sestavit unikátní anatomický střih, který zabrání sesmykání polodupaček při pohybu. Takže, už žádné vytahování, přetáčení a hledání. A hlavně, už žádné ponožky!

 

Lezení, lezení.... Všichni ho řeší!

Pokud máte ten pocit, tak rozhodně nezoufejte! Zdaleka ne všichni se tomuto tématu věnují. Ani vy nemusíte. Třeba patříte mezi ty šťastné rodiče, jejichž dítě celkem samo přijde na to, jak lézt po čtyřech. Jenže je tady veliká část miminek, která to samá nezvládnou. A ať už je to kvůli svalové hypotonii nebo méně závažnému problému, dětí které nelezou, stále přibývá! Hladké povrchy, které jsou dnes ve většině domácností, se na (ne)plazení podílí čím dál více.
Je dobré nechat dítěti prostor, aby si na věci přišlo samo, ale jak moje babička ráda říkávala:" Obezřetnosti není nikdy dosti."
Na internetu dnes najdeme spousty článků věnované právě lezení. Nejvíce ze všech, které jsem si měla možnost přečíst (takže asi úplně ze všech :), mě oslovil tento článek: LEZENÍ Je napsaný přehledně a rozhodně se Vás nesnaží vyděsit. Právě naopak! Autorka článku Vanda Schreierová poukazuje na věci, které mohou vývoj dítěte ve vztahu k lezení ovlivnit a zároveň zde najdete přehledná doporučení, jak vaši ratolest k lezení motivovat. Na stránce VANIČKOVÁNÍ, najdete více tipů, jak na mateřství. Ať už jde o články, videa nebo knihy, věřím, že pro mnohé z vás budou inspirací stejně jako pro mě.

Co je syndrom plovoucí podlahy?

V dnešní době, kdy ve většině domácností jsou všude hladké povrchy, přibývá děti, které vůbec nelezou. Jde o to, že dítě, které se snaží postavit se na čtyři a lézt, potřebuje oporu (nejen) v kolínkách. Té se mu však na hladkém povrchu nedostává a tak po několika nezdařených pokusech snažení vzdá, příjme plazení jako hlavní způsob pohybu a snaží se co nejdříve stavět na nohy. Tento problém má dnes již své označení: Syndrom plovoucí podlahy. Dítě které lezení přeskočí, nemá dostatečně posílené potřebné svalstvo. Může tedy lehce sklouznout ke špatným návykům držení těla. Protože jsem se u mého syna setkala se stejnými obtížemi, začala jsem se tímto tématem aktivně zabývat. Kvůli hladkému povrchu u nás doma měl problém s lezením. Jakmile jsem zjistila, že hlavním problémem je hladký povrch, začala jsem ve spolupráci s odborníky vyvíjet speciální polodupačky, které mají protiskluzové řešení na všech kritických místech. Polodupačky gecko™ nabízí tak svým unikátním řešením oporu, kterou dítě při pohybu na hladkém povrchu potřebuje (kolena, špičky nohou a nárty). Můj syn nakonec lezl čtyři měsíce a velmi si toto období užil. Hlavně to, jak předbíhal děti, které už chodily.

Proč je lezení důležité?

Lezení je důležité! "To už vím!" Říkáte si?
A proč je lezení tak významnou etapou ve vývoji dítěte? Například k čemu je dobré posílení zádových svalů?! Pokud má dítě dostatečně posílené zádové svaly a začne se stavět k nábytku, je daleko menší riziko, že jej hlavička převáží dozadu. Rodiče, kteří již zažili, jak se jim miminko při pokusu o stoupání převážilo dozadu a dopadlo na zem hlavičkou, mi dají za pravdu, že to není nic příjemného. Když má dítě dostatečně posílené zádové a krční svaly, dokáže případný pád kontrolovat natolik, že hlavičku udrží a dopadne nejdříve na záda. Nebo ideálně si sedne na zadeček. A to rozhodně stojí za to, abychom podporovali naší ratolest v lezení. To, že se dítě během lezení zvládne časem samo posadit, nám napovídá, že zádové svaly má dostatečně posílené. Je však na místě abychom mu během prvních pokusů o stavění se k nábytku byli po ruce!

Poloha na bříšku. Proč je tak důležitá?

Už od narození se doporučuje pokládat miminko na bříško. Od několika minut během prvních dní se doporučená doba strávená na bříšku zvyšuje. A v období, kdy se miminko zvládne samo otočit ze zad na bříško, by mělo v této poloze trávit většinu času, kdy je vzhůru. Uběhne několik týdnů i měsíců od otočení na bříško, než se dítě rozhodně dát do pohybu. Tato doba spojená s tím, kolik času miminko tráví v poloze na bříšku. Nenechte se odradit v případě, že zrovna vaše miminko v této poloze nechce setrvat. Často důvodem křiku bývá hlavně snaha dostat se k milované hračce. Miminko se vzteká, protože neví, jak na to. Lehněte si k němu,hrajte si s ním a podporujte jeho snažení. Až přijme polohu na bříšku jako primární, naučí se časem, jak uvolnit ruku, aby si pro něco dosáhlo a najednou se stane to, že se odstrčí nožkama, aby dosáhlo na hračku, která je dál. A od té chvíle bude zase všechno jinak. :-)

Fyzioterapeut - strašák, kterého se nemusíme bát!
 

Když se miminko narodí, jsou pro nás pravidelné návštěvy pediatra zcela přirozené. Sledujeme pečlivě, zda miminko dostatečně přibírá na váze a jak roste. Radujeme se z každého pokroku a tak trochu všichni doufáme, že vše bude jak má být, abychom nemuseli navštívit fyzioterapeuta. Neb když přijde na fyzioterapeuta, znamená to, že už je zle a "Vojtovce" není vyhnutí. Ale ve skutečnosti tomu tak není. Návštěva fyzioterapeuta nemusí nutně znamenat, že budeme muset se svým miminkem cvičit podle Vojtovy metody. Ani to, že je něco špatně. Naopak, pokud návštěvu fyzioterapeuta budeme vnímat jako preventivní záležitost můžeme komplikacím ve vývoji předejít. Fyzioterapeut dokáže velmi rychle a spolehlivě vidět i sebemenší odchylky a poradit, jak s miminkem zacházet, aby se předešlo budoucím komplikacím. A kdy je vhodná první preventivní návštěva? Vzhledem k tomu, že první měsíce miminka jsou velmi dynamické a mohou ovlivnit správné držení těla pro celý jeho budoucí život, není třeba s preventivní návštěvou otálet. Již po ukončení šestinedělí se můžete objednat, abyste se ujistili, že vývoj jde správným směrem. ????

 

 

 

Lezení po čtyřech není automatické

Dnes se všichni zaměřují především na to, aby dítě co nejdříve chodilo. A tak se nepřikládá důležitost vývojovému milníku, jako je lezení po čtyřech.  Možná je to proto, že lezení bereme u dítěte jako automatické. Opomíná se však fakt, že většina domácností  nemá na podlaze všude koberce, jak tomu bylo po generace. V moderní domácnosti dnešní doby jsou především hladké povrchy. Ty představují pro dítě, které nemá sílu v nohou, neuvěřitelnou překážku! V běžném oblečení se dítě nemá o co zapřít a odrazit se. Proto mu nožky podkluzují a ono časem ztrácí motivaci k lezení. A tak se ne zřídka stává, že miminko leze jenom chvíli nebo upřednostní k přemisťování plazení. Pokud však miminko neleze aktivně a dostatečně dlouhou dobu, může lehce sklouznout v budoucnu ke špatným návykům držení těla. Lezení také podporuje propojení pravé a levé hemisféry mozku a tím i správný vývoj kognitivních funkcí. Proto je třeba podporovat vaše miminko v lezení! Unikátní protiskluzové gecko™-POLODUPAČKY  mají ANTISKID SOLUTION® na všech kritických místech. Nabídnou tak oporu pro vaše miminko od prvních pokusů o lezení až k prvním krůčkům. Miminko si tak bude moci užívat lezení a vy nebudete muset řešit, jestli je na koberci, podložce nebo hladkém povrchu.

Za jak dlouho začne miminko lézt?

Za jak dlouho moje miminko začne lézt? Také vám proběhla podobná otázka hlavou?
Tato doba je velmi individuální a závisí především na vyzrálostí svalů potřebných k lezení. Pokud je miminko k lezení již připravené a jedinou překážkou je hladký povrch, dočkáme se výsledků i v řádu dní. V případě, že miminko ještě nemá potřebné svaly dost posílené, poslouží gecko™-POLODUPAČKY, jako pomocník na cestě k lezení. Při pérování na čtyřech nebo při vzpírání se o špičky nohou.
U miminek které se například už plazí, nebudete muset řešit, jestli je vaše miminko zrovna na podložce, nebo se posunulo o kousek dál. Vaše miminko tak bude motivované k dalším pokusům o lezení, protože mu nebudou podkluzovat nožičky.

#gecko #geckoeco#vyvojditete
#4mesice #5mesicu #5měsíců #6mesicu #6měsíců #7mesicu #7měsíců #8mesicu #8měsíců #9mesicu #miminko2021 #biobavlna

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz